You are currently viewing INDIBA, czy na prawdę działa?

INDIBA, czy na prawdę działa?

Początkiem 2022 roku włoscy badacze opublikowali metaanalizę 26 randomizowanych badań naukowych na temat skuteczności terapii radiofrekwencyjnej w przewlekłym bólu mięśniowo-szkieletowym. Uwzględniono w niej kilka obszarów ciała: barki, kolana, kręgosłup i stawy krzyżowo-biodrowe. 

Nie będziemy się zbytnio rozwodzić nad opisem tej metaanalizy, ale jej wynik nie jest dla nas zaskoczeniem. Terapie radiofrekwencyjne są wysoce skuteczne w łagodzeniu bólu mięśniowego i stawowego. Często nawet skuteczniejsze niż inne procedury medyczne, a już na pewno bezpieczniejsze niż farmakoterapia. 

Co to ma wspólnego z naszą praktyką? A no to, że dysponujemy takim cudem techniki. Kto miał okazję korzystać u nas z urządzenia INDIBA ten wie, jak przyjemny i skuteczny jest to zabieg. A INDIBA Avtiv to właśnie terapia radiofrekwencyjna, wykorzystująca prąd o częstotliwości 448kHz. 

Źródło:          „Efficacy of Radiofrequency as Therapy and Diagnostic Support in the Management of Musculoskeletal Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis”   Giacomo Farì, Alessandro de Sire, Cettina Fallea, Mariantonia Albano, Gianluca Grossi, Elisa Bettoni, Stefano Di Paolo, Francesco Agostini, Andrea Bernetti, Filomena Puntillo and Carlo Mariconda

Badania naukowe potwierdzają także skuteczność stosowania radiofrekfencji w celu przyspieszenia regeneracji ran, blizn, oparzeń, owrzodzeń czy ran cukrzycowych. Za ten efekt odpowiada przepływający przez tkanki prąd o konkretnej częstotliwości, który daje turbodoładowanie komórkom, poprawiając ich metabolizm i usprawniając mikrokrążenie. Wpływ radiofrekfencji na produkcję i polepszenie jakości włókien kolagenowych pozwala także znacząco wpłynąć na jakość skóry i powięzi. I nawet jeśli nie ma możliwości całkowitego usunięcia blizny to staje się ona bardziej elastyczna i mniej widoczna. 

Zapewne zastanawiacie się po co pracować z raną czy blizną skoro i tak sama się zagoi? A no właśnie po to, żeby nie było brzydkich, sztywnych, nieprzesuwalnych blizn, które mogą nam w późniejszym czasie przysporzyć sporo problemów. Poza tym, długo gojąca się, otwarta rana jest idealnym podłożem do rozwoju infekcji. Jeśli wspomożemy proces gojenia, zmniejszamy ryzyko wystąpienia powikłań. 

Źródło:     „Effect of Capacitive and Resistive electric transfer on haemoglobin saturation and tissue temperature”.     Yuto Tashiro  Satoshi Hasegawa, Yuki Yokota, Shu Nishiguchi, Naoto Fukutani, Hidehiko Shirooka, Seishiro Tasaka, Tomofumi Matsushita, Keisuke Matsubara, Yasuaki Nakayama, Takuya Sonoda, Tadao Tsuboyama, Tomoki Aoyama

Pulsed radiofrequency energy accelerates wound healing in diabetic mice”.      Qin Li, Huangkai Kao, Evan Matros, Cheng Peng, George F Murphy, Lifei Guo

Dodaj komentarz