Mówi się „jesteś tym co jesz”. Ok, ale skąd to powiedzenie się wzięło? Jak jedzenie może na nas wpływać?
Dzisiaj o tym dlaczego jedzenie może powodować albo nasilać ból dolnego odcinka kręgosłupa.
Żeby w ogóle zrozumieć o co chodzi musimy zacząć od początku czyli od procesu trawienia. Co się dzieje z jedzeniem po trafieniu do naszych ust i potem na końcu tej drogi każdy wie, ale co zachodzi w międzyczasie? Każdy pokarm, który ląduje w buzi jest tam wstępnie trawiony przez enzymy zawarte w ślinie. Taki rozdrobniony i już nadtrawiony kęs następnie trafia do żołądka. Kwas solny i enzymy trawienne pomagają w rozkładzie białek na aminokwasy, a także zabijają drobnoustroje, które mogą znajdować się w jedzeniu. W wyniku tego procesu powstaje półpłynna treść żołądkowa. Po drodze trzustka i wątrobą robią swoje w trawieniu cukrów i tłuszczy. Wchłanianie składników odżywczych i wody zachodzi głównie w jelitach, składniki takie jak aminokwasy, glukoza, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, przechodzą z tamtąd do krwiobiegu. Po wchłonięciu składników odżywczych i wody, pozostała treść jest przekazywana do jelita grubego, gdzie zachodzi tworzenia kału. Co dalej już chyba nie trzeba wyjaśniać.
W całym tym skomplikowanym procesie biorą udział różnorodne bakterie zasiedlające nasze jelita. Mamy ich tam miliony! No i tu zaczyna się zabawa. W zależności od tego jakie rodzaje bakterii bytują w naszych jelitach tak dobrze albo źle zachodzi trawienie i wchłanianie. Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, świeże warzywa i owoce, unikanie cukru i tłuszczów przetworzonych czy ograniczenie alkoholu stwarza dobre warunki do życia dla naszych „przyjaznych” bakterii. Trawienie zachodzi w sposób optymalny. Jeśli natomiast nasz sposób odżywiania jest daleki od ideału to te „złe” bakterie mają istne pole do popisu. Biegunki, zaparcia, wzdęcia, egzema, wysypka, bóle głowy, zespoły złego wchłaniania, niedobory witamin, anemia, bóle kręgosłupa… tak , nie przywidziało Ci się. Kręgosłup może boleć przez naszą kiepską mikrobiotę jelitową.
Dobrze ale jakim cudem? Badacze opisują kilka możliwych przyczyn:
1. translokacja bakterii bezpośrednio na barierę nabłonka jelit oraz do krążka międzykręgowego,
2. regulacja a raczej rozregulowanie układu odpornościowego i zwiększenie stanu zapalnego
3. produkcja neuroaktywnych substancji chemicznych, które mogą wpływać na percepcję bólu.
Jelita nie bez przyczyny nazywane są drugim mózgiem. Są badania, które dowodzą, że mikrobiota wpływa także na nasze zachowanie!
Tak więc od Ciebie zależy, którą stronę wybierzesz.
Źródło:
https://tiny.pl/c5k6k