Wielu osobom nasza praca dalej kojarzy się tylko z masażem albo zabiegami fizykalnymi i salą gimnastyczną na której pacjenci machają rękami i nogami zawieszeni w klatkach UGUL. W związku z tym bardzo duża grupa osób nie wie, że może sobie poradzić ze swoim problemem właśnie u fizjoterapeuty. Zrzucają swoje dolegliwości na karb wieku albo uważają, że tak już musi być. Bo przecież po 60 r.ż. kolana dokuczają wszystkim a miesiączka musi boleć bo i mama i babcia Gienia też tak miały.
Zatem po co się chodzi do fizjoterapeuty?
Najprościej chyba będzie powiedzieć, że po to by pracować z ciałem. Tak po prostu, z całym ciałem, bez rozgraniczania na konkretne układy czy obszary. Człowiek jest całością i usprawnia się go również jako całość. Anatomiczne, fizjologiczne i biomechaniczne zależności nie pozwalają na rozdzielenie części ciała od siebie. Pozornie nie związane ze sobą obszary mogą na siebie znacząco oddziaływać, na przykład wątroba na ból okolicy prawego barku
Są też takie zagadnienia, które z rehabilitacją już w ogóle się nie kojarzą, no bo kto chodzi z zębami do fizjoterapeuty. A fizjoterapia stomatologiczna skierowana na przykład do osób z wadami zgryzu jest istotnym uzupełnieniem leczenia ortodontycznego. Praca w obszarze jamy ustnej i twarzy jest też często wykorzystywana przy problemach z bólami głowy, szumami usznymi czy w korekcji postawy. Podobnie jest z fizjoterapią oddechową, która jest bardzo niedoceniana a wręcz lekceważona, przecież każdy oddycha, a w obecnych czasach, często sami na sobie przekonaliśmy się jak ważny jest oddech i jak jego zaburzenia wpływają na całość naszego funkcjonowania.
Morał jest taki, że warto szukać pomocy, nawet jeśli problem wydaje się być nierozwiązywalny. I jeśli my nie będziemy w stanie tej pomocy udzielić to na pewno podpowiemy gdzie jeszcze można szukać ratunku.
Wypisywanie konkretnych dolegliwości, z którymi można się zgłaszać do fizjoterapeuty nie ma sensu, bo ta lista była by bardzo długa.
Dzisiejsza fizjoterapia jest bardzo prężnie rozwijającym się, wielospecjalistycznym zawodem medycznym, a możliwości terapeutyczne są niemal nieograniczone.